ProDiş » Tedaviler » Ortodonti » Metal, Kapaklı ve Porselen Braketler

Metal, Kapaklı ve Porselen Braketler

Metal Braket

Ortodontik tedavinin en klasik bilinen yöntemi olan metal braketler, ortodontik tedavilerin tel tedavisi adıyla anılmasına sebep olan en eski ve en geleneksel ortodontik ataçmanlardır. Metal braketler, tüm diğer braket tipleri gibi dişler üzerine dolgu materyaline benzer bir yapıştırıcı ile tek tek yapıştırılan ve tedavi süresi boyunca dişler üzerine yapışık kalan ortodontik tedavi araçlarıdır. Metal braketler paslanmaz çelikten üretilirler ve yapısal olarak sağlamlığı, kopma kırılma konusunda dirençli olması ve paslanmaz çelik tellerle sürtünme konusunda materyal uyumu sağlaması açısından en ergonomik braket sistemleridir. Metal braketlerin boyutları tüm diğer braketlere nazaran küçüktür dolayısıyla diş üzerinde daha az yer kaplamaları sayesinde çevre dokuların temizliğini ve ağız sağlığının idamesini kolaylaştırırlar.

Kapaklı Braket

Geleneksel ortodontik tedavide, dişlerin düzeltimini sağlayan ark telleri elastik veya tel ligatürler yardımı ile braketler içerisine tek tek bağlanarak sabitlenmektedir. Kapaklı braketlerde ise ark telleri braketler içerisine oturtulduktan sonra, herbir braket üzerinde yer alan kapaklar kapatılarak, ark teli braketin içerisinde oluşturulan tünele hapsedilmektedir. Braketin içerisinde yaratılan tünel içerisinde ark telinin hareketi kolaylaştığı için, kapaklı braket tedavilerinde sürtünme azalmıştır. Dolayısıyla kapaklı braketler ile gerçekleştirilen tedavilerde, ortodontik tedavi süreçlerinde hızlanmalar görülmektedir. Ayrıca kapaklı braket sistemleri diş diziliminin daha geniş bir formda oluşmasına izin vermektedir. Günümüzde ”Hollywood Smile’’ olarak da bilinen, dişlerin geniş bir dizilime sahip olduğu geniş gülümsemelerin yaratılmasını kolaylaştırmaktadır.

Porselen Braket

Ortodontik tedavilerin uzun yıllar sürmesi kişilerin uzun süre metal braketlerle dolaşmasını gerektirmiştir ve ışık geçirmeyen opak metallerle estetik kaygıların ön plana çıkması sonucu, yıllar önce seramik braketler kullanıma girmiştir. Seramik braketler, metal braketlerden boyut olarak daha büyük olmalarına rağmen, şeffaf görüntüsü dolayısı ile dişler üzerinde dikkat çekmemektedir. Şeffaf yapısı sayesinde tedavi süreci boyunca diş yüzeyinin görünmesine imkan tanır. Dolayısıyla estetik beklentisi yüksek olan kişiler tarafından oldukça tercih edilebilir durumdadır. Özellikle ”Bu yaştan sonra metal tellerle dolaşmak istemiyorum’’ cümlesini sıklıkla duyduğumuz yetişkin hastalarımız için çok iyi bir alternatif oluşturmuştur.

Başa dön