ProDiş » Tedaviler » Restoratif Diş Tedavisi » Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti Çözümü

Diş hassasiyetinin çözümü altta yatan sebebe göre değişkenlik gösterebilir. Herhangi bir sebepten meydana gelen sorunların altta yatan durumu incelendiğinde tedavi şekline karar verilir. Altta yatan sorunlar beraberinde implant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi gibi durumlara yol açabilir. Geçici olarak hassasiyet gösteren dişler soğuk havalarda kendini gösterirken mevsim değişikliğinden sonra etkisini kaybedebilir. Dişlerde herhangi bir çürük oluşumunda hassasiyet ortaya çıkabilir. Bunun tedavisi ise dolgu veya kanal tedavisi ile ortadan kaybolur. Aynı zamanda diş üzerinde gördüğümüz veya görmediğimiz diş kırıklıkları da kaplama veya dolgu uygulamaları ile çözüme kavuşur.

Diş eti çekilmesine bağlı hassasiyet durumları da sıklıkla karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasındadır. Özellikle uyku esnasında meydana gelen diş sıkma olaylarında meydana aşınmaları kapatmak için gece plağı tedavisi yapılır.
Diş hassasiyeti sebepleri arasında sıklıkla görülen bir başka durum kötü yapılan dolgu, kanal tedavisi gibi restorasyonların sonuçlarıdır. Böyle durumlarda işlemleri yenilemek hassasiyeti ortadan kaldırır. Mine çatlaklarına bağlı oluşan hassasiyet durumlarında özel tedavi yöntemi bu sorunu ortadan kaldırır.

Başa dön