ProDiş » Tedaviler » Çene Cerrahisi » Diş Sıkma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Hastalıkları

Diş Sıkma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Hastalıkları

Bruksizm belirtileri olan hastaların en kısa sürede diş hekimine başvurmaları gerekir. Bu hastalarda gece plağı dediğimiz yada masseter botoksu dediğimiz işlemler uygulayarak hastayı diş sıkmanın sonuçlarından uzak tutmaya çalışırız.

Bruksizm halk arasında diş sıkma yada diş gıcırdatma olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Diş sıkmanın en önemli nedeni stres ve emasyonel durum değişiklikleridir. Bunun yanı sıra gastrointestinal sistem ve sinir sistemi hastalıklarıda neden olabilir. Diş sıkma alışkanlığıyla birlikte günden güne çeneyi kapatan kaslarda gereğinden fazla kuvvet artışı olacaktır.

Bu aşırı kuvvet bir süre sonra dişler üzerinde aşındırıcı etki, dişlerde ve dolgularda kırılma, çene ekleminde dejenerasyon, boyun ağrıları, dişlerde aşınmaya bağlı hassasiyet, cene ucu ve burun arasındaki mesafenin azalmasına bağlı erken yaşlılık görüntüsü ve uyku kalitesinin verimsiz olması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bruksizm belirtileri olan hastaların en kısa sürede diş hekimine başvurmaları gerekir. Bu hastalarda gece plağı dediğimiz yada maseter botoksu dediğimiz işlemler uygulayarak hastayı diş sıkmanın sonuçlarından uzak tutmaya çalışırız.

Gece plağı hastadan alınan ölçü sonucunda laboratuvar ortamında üretilip alt ve üst dişler arasında bir kuvvet emici olarak rol oynar bu sayede hasta dişlerini sıksada yumuşak kuvvet yumuşak zemine iletildiğinden dolayı dişlerine zarar veremez. Dezavantajı hasta günlük hayatında da diş sıkıyorsa bunu takması gerekliliğidir. Masseter botoksu ise alt çenenin arka köşesinde buluna çeneyi kapatan en güçlü kaslardan biri olan Maseter kasına uyguladığımız botoks işlemidir. Uygulama yaklaşık 10 dakika sürer.

Bu sayede kasın gücü kısmi olarak azaltılmış olur. En büyük avantajı hastanın günlük yaşantısında da diş sıkma alışkanlığı varsa önüne geçilmesidir. Yada plak kullanamayan hastalarda ideal yöntemdir. Dezavantajı ise 6 ay etkinliğinin olmasıdır. 6 ay sonrasında hastanın bruksizm rahatsızlığı tekrar ederse tekrarlanması gerekir. 10 dakikalık işlemler için uykunuzu bölmeyin.

Başa dön